Gyakori keresési kifejezések
FELHÍVÁS NAGYOBB TUDATOSSÁGRA KERTÉSZKEDÉS KÖZBEN:
Micsoda ellentmondás! Szeretjük a természetet és szeretjük a kertünket. Az új élő növények ültetésével nagymértékben hozzájárulunk a környezet védelméhez. Ennek ellenére időnként még mindig ártunk neki a kertészkedéssel – és ennek általában egyáltalán nem vagyunk tudatában. Legjobb tudásunk és meggyőződésünk szerint kertészkedünk, szokásaink és saját ízlésvilágunk alapján. Ám természetesen nem mindig foglalkozunk a lehetséges ökológiai következményekkel. Ha valóban pozitív hatást kívánunk gyakorolni a környezetre és az éghajlatra, tevékenységünk kritikus vizsgálata elkerülhetetlen. Első lépésként legyünk tudatosabbak és ismerjük fel a hibákat, amelyeket kertészkedés közben a környezetünk ellen vétünk. Hiszen csak akkor tudunk megfelelően változtatni viselkedésünkön, ha átgondoljuk tetteinket. Cikkünk célja, hogy ezt szem előtt tartva tudatosabbá váljunk, és meg tudjuk határozni, miben érdemes változtatni hozzáállásunkon.
Az erőforrások iránti igény már régóta meghaladja a Föld tényleges regeneráló képességét. Ezért természeti erőforrásaink megbecsülése a legfontosabb alapelv, ha zöldebbé szeretnénk tenni mindennapjainkat. Minden lépésünknél tisztában kell lennünk azzal, hogy mennyi erőforrást használunk fel, és vannak-e hatékonyabb alternatívák. Ezt a kérdést sokféleképpen feltehetjük kertészkedés közben: Honnan szerezzük a növényeinket? Milyen eszközöket és termékeket használunk a gondozásukhoz? Mennyi vízre van szükségük? A kertészkedés szinte végtelen lehetőségeket kínál erőforrásaink megőrzésére. Persze teljesen rajtunk áll, hogy pontosan meddig akarunk elmenni. Csak hogy kicsit részletezzük az előző példát: nagyszerű, ha hordóban gyűjtjük az esővizet az öntözéshez, de egy lépéssel tovább is mehetünk, ha eleve kevésbé vízigényes növényeket szerzünk be
Kertészkedés a régi időkben
Ellentmondásosnak tűnhet, hogy miközben a kertünkben lévő növények a széndioxidot oxigénné alakítják át, a növények gondozása során gyakran elektromos berendezéseket használunk, ami éppen ellenkező hatást vált ki. Bármilyen fontos legyen is a műszaki fejlődés, egyúttal a könnyebb út felé tereli a kertészt. Az elektromos fűnyírók, sövénynyírók, lombfúvók stb. természetesen jó szolgálatot tesznek. Ám az is tény, hogy ha az izomerőre hagyatkozunk az ilyen tevékenységek során, akkor nemcsak a környezetünkkel, de a testünkkel is jót teszünk. A jószomszédi viszonyt is elősegíti, ha kiiktatjuk a gyakran meglehetősen zajos kerti felszereléseket. Ha már a szomszédokról van szó, érdemes lehet megfontolni a közös gépvásárlást és a nagyobb készülékek közös használatát – ezzel pénzt, helyet és erőforrásokat takaríthatunk meg!
Mesterséges anyagok?
Legyen szó ültetőedényről, bútorról vagy öntözőkannáról, a műanyag tárgyak kiválóan alkalmasak kültéri használatra. Ám mivel kőolaj felhasználásával készülnek és többszáz év alatt bomlanak csak le, minden zöldlelkű kertész arra a meggyőződésre juthat, hogy ennek az anyagnak nincs helye a kertben. Ha viszont a műanyag abszolút elengedhetetlen, akkor mit szólnánk egy újrahasznosított anyagból készült alternatívához? A régi tárgyak új szerepben folytatott élete újabb lehetőség az értéknövelő újrahasznosításra. Például a konzervdobozok nagyszerűen szolgálnak kaspóként, és a már nem szükséges fából kerti pad is ácsolható.
Tudatosan válasszon növényt!
Igen! A külhonos növények remekül néznek ki, és minden kertet egzotikus oázissá varázsolnak. De legyünk őszinték, nem ugyanilyen szépek a hazai évelők és cserjék? Az importált vagy tenyésztett szépségek óriási hátrányokkal járnak. Általában hosszú szállítási út áll mögöttük, fogékonyabbak a betegségekre, és kevés táplálékot nyújtanak rovaroknak vagy más állatoknak. Mellesleg, még jobb lenne, ha egyáltalán nem vásárolnánk növényeket! És hogyan lesz egy csupasz kertből színes virágoktól hemzsegő paradicsom? A válasz a növényszaporítás! Zöld kincseink különféle módokon szaporíthatók. A szomszédok biztosan örülnek, ha zöld ajándékot kapnak a kertünkből. És ki tudja? Talán viszonozzák is a szívességet egy olyan növénnyel, amellyel már régóta szemeztünk... Vagy akár növénybörzést is szervezhetünk a szomszédokkal, családtagokkal és barátokkal.
Üdvözöljük őket!
Egyre több állat talál nehezen élelmet és menedéket. Az élőhelyek biztosítása és a biodiverzitás előmozdítása érdekében érdemes körültekintően vásárolni növényeket és előnyben részesíteni az őshonos egyvirágú fajtákat, hiszen csak ezek nyújtanak az ilyen állatok túléléséhez szükséges táplálékot. A madarak, kisebb állatok és egyéb hasznos rovarok különösen a vadkertekben érzik otthon magukat, ahol a rendezett magány helyett a természetes káosz uralkodik. Ideális esetben a kertet úgy kell megtervezni, hogy egész évben virágozzon. Ez nekünk és a rovaroknak egyaránt hasznos.
Sokan szeretjük a rendezett kerteket. A szépen gereblyézett ágyások, a féltő gonddal nyírt pázsit és a precízen formált sövény az igényes hobbikertészek álma. Noha mindenki a maga gyönyörűségére kertészkedik, ezzel keveset teszünk a környezet és a biológiai sokféleség védelme érdekében. A még zöldebb kertészkedés jelszava a színes sokféleség, amelyet gyakran változatlanul is lehet hagyni. A csupaszon hagyott talaj az értékes talaj kiszáradásához vagy eróziójához is vezethet. Ennek megfelelően célszerű aljnövényzetet telepíteni, vagy talajtakarást szórni. Ennek az az oka, hogy a vegyes fűnyírásból, lombozatból vagy szüreti nyesedékből álló védőréteg csökkenti a párolgást, elősegíti a humuszképződést és megnehezíti a gyomok terjedését. A legtöbb vadkertben mindenesetre csak gyógynövények – és nem gyomok – jelennek meg. Ezzel pedig visszatérünk erőforrásaink tudatos alkalmazásához és megbecsüléséhez.
COMPO BIO termékek
Organikus kertészkedés
További érdekes kerti témák