Gyakori keresési kifejezések
A kert nem csak a növényeknek nyújt otthont, a hasznos rovarok is jólétben élnek itt. Segítse a vadméheket és a dongókat, varangyokat és gyíkokat, a sünökhöz, nyestekhez, menyétekhez hasonló emlősöket és a madarakat, hogy menedéket találhassanak kertjében. Megmutatjuk, hogyan segítheti a hasznos rovarokat.
Közép-Európában több, mint 500 méhfaj él. Különbséget teszünk mézelő (házi) méh, művészméh, bembicini, ősméh, krajnai méh, bányászméh, és dongó között. A mézelő méh kivételével az összes többire vadméhként hivatkozunk.
A mézelő méhekhez hasonlóan a vadméhek is porozzák a növényeket. Ha nincsen méhkaptár a közelben, a vadméhek és a dongók veszik át a kerti növényeink, mint például a bogyós bokrok, almafák vagy napraforgók beporzásának feladatát.
A legtöbb vadméh egyedül él. Csőszerű fészket építenek maguknak a magasabb növényi szárakra, korhadt fákon, növényi anyagokon. De boldogan költöznek be a falban található lyukakba is.
A vadméhek a meleget szeretik. A házakhoz a hőkibocsájtásuk miatt vonzódnak. Az emberektől nem félnek. Csodálatos megfigyelni őket, mivel abszolút nem mutatnak agresszív viselkedést.
Sajnos a veszélyeztett rovarfajok között kell számon tartanunk őket. Az elmúlt 20–30 év során a populációjuk meredeken zuhanni kezdett. Ennek az oka, hogy nem találnak elegendő táplálékot, és hogy megritkult a szaporodásra és telelésre alkalmas hely a számukra.
A következő növények használhatók, ha fészket szeretne kialakítani a méhek számára, hogy azzal segítsük megtelepedésüket:
Egyes vadméhfajok adott növényekre specializálódtak, és nem tudnak váltani más virágzó növényre, hogy fenntartsák magukat. A biotóp támogatásával elősegítjük a sokféle vegetáció növekedését, tápanyagot szolgáltatva ezzel a méheknek.
Egyszerű tippek és trükkök
A növények beporzói
A következőket teheti, ha szeretné a vadméheket arra ösztönözni, hogy kertjébe telepedjenek:
• Helyezzen ki a vadméhek fészkelését segítő anyagokat
• Ültessen olyan növényvariációkat, amelyek megfelelő fészkelési anyagot biztosítanak a vadméheknek
• Ültessen tápláléknövényeket a fészkelőterületre
A vadméheknek számos faja van. A különféle fajoknak különböző szükségleteik vannak fészkeléshez. A következőket teheti, ha otthont akar teremteni a hasznos rovaroknak:
A korhadt fába fészkelő rovarok segítése
Néhány vadméh korhadt fában fészkel. Ha van a kertben korhadt fa, fatönk, vagy fadarab, ezek a fajokat vonzhatja. A farakások a vadméhek számára is kívánatosak. Szóval, jobb, ha nem dobjuk ki a korhadásnak indult faanyagokat, halmozzuk ehelyett inkább fel a kertben.
Az üreges helyeken fészkelő rovarok segítése
Ezek a vadméhek magas növényi szárakban, görcslyukakban és ágakban fészkelnek. Fűrészeljen fel 1–1,5 cm vastag bambusznádat, miután az megvastagodott, és már kész is a méhhotel. Így számos csövet kaphat, amit beletehet mondjuk egy konzervdobozba. Hogy a bambuszcsöveket megvédje a széltől és esőtől, hosszabbítsa meg a konzervdobozt egy darab kátránypapírral. A bambusznád mellett használható erre a célra az aranyfa hajtása, a nád vagy a bodza is. A tölgy vagy a kőrisfa rönkjeit is szívesen veszik a méhek. A rönköt fúrja tele különböző méretű (2–8 mm) lyukakkal, majd helyezze azt védett helyre.
A szárbeles szárak lakóinak segítése
Az ökörfarokkóró, a szeder, a vadszeder és a vadrózsa is szárbeles növények. Ezeket a növényeket megmetszve segítünk a méheknek, hogy hozzáférjenek a velőhöz. Az is egy lehetőség, hogy a megmetszett hajtásokat függőlegesen felfuttatjuk a kerti kerítésre.
Kártevőkkel táplálkozók
Érdekes tények a gyíkokról
A gyíkokat a hasznos állatok közé soroljuk. Megeszik a tetveket, kabócákat, hangyákat, legyeket, szöcskéket, pókokat és százlábúkat. Ha szeretne kertjében otthont teremteni a gyíkoknak, jó eséllyel kártevőmentes kertre tehet szert.
A gyíkok néhány faja veszélyeztetett. A lakóhelyüket egyre nagyobb mértékben szorítja ki a kert- és földművelés. A fűnyíró a gyíkok ellensége. Ha a füvet túl alacsonyan nyírják, a gyíkok megsérülnek. Háziállataink, például a macskák vadásszák a gyíkokat.
A gyíkok hidegvérű állatok. Ez azt jelenti, hogy olyan helyeken érzik otthon magukat, ahol zavartalanul napozhatnak. Ezeknek a félénk állatoknak számos búvóhelyre van szükségük, és nagyon fontos számukra a fagymentes hely, ahol a telet tölthetik.
Csendes, napos helyek teremtése
A gyíkok meleg köveket keresnek, hogy az melegen tartsa őket. Ezért jó ötlet kőrakások felhalmozása. A kövek lehetőleg laposak legyenek, különféle méretekben. Homokkal vagy murvával is keverhetők. Ezeknek a félénk állatoknak olyan helyet kell választani, ami a lehető legelszigeteltebb. Ha a terület túlzottan árnyékos, metssze vissza a környező bokrokat. Teremtsen nyílt tereket, ha a kertjében sok a fa. A gyíkok otthon érzik magukat a tisztásokon.
Menedékhelyek teremtése
Különféle méretű ágakból és gyökérdarabokból készítsen menedékhelyet védett területeken. Tartsa észben, hogy ezek a rétegek folyamatosan bomlanak. Rendszeresen adjon a halomhoz újabb rétegeket. Az árkokat és ösvényeket szegélyező füvet csak ritkán nyírja. A terület határain is hagyja hosszúra nőni a füvet, mivel az is menedékül szolgál ezeknek az állatoknak.
Tojáslerakóhelyek létrehozása
Halmozzuk fel a vágott füvet, trágyát, zöldhulladékot, ágakat, lehetőleg közel az erdőhöz, vagy vízparthoz. A halom legyen félárnyékos helyen. Mivel a gyíkok megtelepednek ezekben a nyesedékhalmokban, égetés előtt érdemes ezeket átforgatni. Különben ezek az állatok a tűzbe vesznek.
Segítség a kertben
Érdekes tények a sündisznóról
A sündisznók emlősök. Európában a legelterjedtebb faj az európai sün. Mivel rovarokkal is táplálkozik, nagy segítséget jelent a kertben. Éjszakai életmódot folytat, és nagy étvággyal jár-kel az ágyások között. Elsősorban rovarokkal, lárvákkal, gyűrűsférgekkel táplálkozik. Kedvenc eledele a csiga.
A sünök a száraz lakóhelyeket kedvelik. Megtalálhatók ritka erdőkben, mezőkön és a kertekben is. Általában saját maguk ássák üregeiket, amit aztán pihenőhelyként használnak. A hidegebb helyeken téli álmot alszanak.
Hogyan segíthetünk a sünöknek
Habár a sündisznó vadállat, egyre nagyobb mértékben keres magának otthont az emberek közelében. A sün akkor érzi magát nálunk otthon, ha a kert megfelelő mennyiségben nyújt élelmet, és menedékkel is szolgál.
A komposzthalmok tökéletes táplálékforrást és menedéket nyújtanak a sünöknek. Ezért biztosítanunk kell, hogy a sünök hozzáférnek a komposzthoz. A keret nélkül tartott, nyílt komposzthalmok ideálisak. Ennek alternatívájaként felhalmozhatunk zöldhulladékot és nyesedéket fákról, bokrokról és a pázsitból a kertünk egy védett részében.
Ha sünök élnek a kertjében, kerülje a kerti hulladék égetését, amennyire csak lehetséges. Ha ez mégis szükséges, forgassa át a kerti hulladékot, és győződjön meg arról, hogy nincs benne sün.
Egérvadászaton
A ragadozómadarak távol tartják kertünktől az egereket és egyéb rágcsálókat. Érdemes a kertünkben magaslatokat kialakítani a számukra, hogy megkönnyítsük a vadászatukat. A baglyoknak és a ragadozómadaraknak energiát kell megtakarítaniuk a tél idejére. Ha körözniük kell, hogy zsákmányt találjanak, az megcsapolja az energiájukat. Tehát a hideg hónapokban sokkal inkább rászorulnak a magaslatokra.
A magaslatokról: Minél magasabb, annál nagyobb térre biztosít rálátást a ragadozómadár számára. A szerkezetének épp ezért legalább két méter magasnak kell lennie. Fontos, hogy az oszlop szilárdan álljon a földben, és ne imbolyogjon. A fa tökéletes alapanyag erre a célra. Ha van megfelelő hosszúságú vasrúdja, az is megfelelő lehet.
Ha lehet, akkor ne kalapáccsal, vagy valamilyen súlyos tárggyal üsse le az oszlopot a földbe. Azzal megrepesztheti a fát. A legjobb, ha ás egy 40–50 cm mély gödröt, és abba állítja az oszlopot. Ezt követően töltse fel a gödröt, hogy az oszlop szilárdan álljon a földben. A magaslat alacsonyabb részeit érdemes favédő alapozóval kezelni.
Az oszlop tetejére erősítsen keresztlécet. Érdemes egyenetlen felületű anyagot használni, hogy a madarak kapaszkodót találjanak rajta. A hossza legyen legalább 20 cm, az átmérője pedig 3–5 cm. Ha szükséges, egy szögvassal megtámaszthatja a keresztlécet.