Gyakori keresési kifejezések
A várva várt nyaralás hamarosan elérkezik végre. Már hetekkel előtte izgatottan várjuk – ez teszi annyira jelentőségteljessé a stresszes, dolgos mindennapoktól távol töltött napjainkat. De vannak dolgok, amiket el kell intézni, még mielőtt nyaralni indulunk. Ide tartozik növényeink öntözése is. Hogy érhetjük el, hogy virágaink, gyümölcstermőink, zöldségeink, pázsitunk és sövényünk megőrizze frissességét hetek múltán is, öntözés nélkül?
A következők általánosságban igazak: öntözzön meg mindent alaposan, mielőtt nyaralni indul. A növények általában gond nélkül átvészelnek egy rövid hétvégét. Több hétig tartó nyaralást tervez? Ha így lenne, a legegyszerűbb módszer az, ha megkéri valamelyik rokonát vagy szomszédját, hogy időről időre öntözze meg a szeretve óvott növényeit. Cserébe meglepheti egy kis ajándékkal a leszüretelt terményből, egy vacsorameghívás keretében. Ha nincs olyan bizalmasa, akire növényei gondozását bízná, a következő módszereket ajánljuk.
Öntözés
Ezt a trükköt valószínűleg már ismeri, mivel gyakran ajánlják, kipróbált és bevált ötlet: a palack fejjel lefelé. Egyszerűen fúrjon lyukat a kupakba, töltse meg a palackot vízzel, és helyezze azt fejjel lefelé a virágcserépbe. A negatív nyomás hatására a víz lassan a talajba csepeg. A hosszú nyakú üvegpalackok a legmegfelelőbbek erre a célra. Ezeket a legkönnyebb a talajba nyomni, strapabírók és fenntarthatók. Nincs kéznél megfelelő palack? Semmi gond, egy kemény műanyagpalack ugyanúgy megteszi. Óvatosan kalapáljon egy bevágást a kupakba belülről kifelé, hogy az palack tartalma ne ürüljön túl gyorsan ki.
Egy másik megoldás az öntözésre távolléte alatt, ha vastag szövetcsíkot, vagy pamutfonalat használ. Erősítse a fonalat egy vödör aljába, a másik felét pedig ássa mélyen a növény földjébe. A vízzel megtöltött vödröt helyezze legalább 30 centiméterrel a növény szintje fölé. A folyadék végigáztatja a fonalat, és közvetlenül a gyökerekhez jut.
Öntözés
A teraszra vagy erkélyre kitett dézsás növények vízellátása a nyaralás alatt már nagyobb kihívással jár.
Először is készítsen megfelelő alapot olyan táptalajjal, ami jól tárolja a vizet. A balkonnövények és dézsás növények számára kapható föld jól tartja az öntözővizet, és a szükségesnek megfelelően adja azt le a növény számára. Ennek eredményeképpen a táptalaj sokkal lassabban szárad ki.
Helyezze a növényeket egymáshoz közel, árnyékos helyre, például az épület északi falához, ennyi általában elég egy rövidebb nyaraláshoz. Habár szorosan zárt helyen nem nőnek jól, kiszáradni sem fognak. Használjon alátétet a cserepekhez, amit utazás előtt feltölthet vízzel. Nem javasoljuk, hogy a növényeket nagy, vízzel töltött kádba helyezzék, mivel ilyenkor nagy a kockázata annak, hogy a gyökerek az átnedvesedés miatt rothadásnak indulnak.
Készen áll arra, hogy víztározó dobozokat vagy edényeket használjon a virágaihoz? Színtiszta luxus! A növények automatikusan felszívják a szükséges nedvességet a víztartályból, ami a doboz alsó részében kap helyet. A vízszintjelző megmutatja, hogy a tartályt mikor kell feltölteni. Ha a dobozt árnyékba helyezzük, átlagosan egy hétig fedezni fogja a vízszükségletet.
Amennyiben hosszabb nyaralást tervez, jó ötletnek bizonyulhat az automatikus öntözőrendszer. A Gardena „Micro-Drip-System Aktion Start Set Pflanztöpfe S” növényágyás öntözőrendszert a kerti tömlőre, vagy csapra lehet csatlakoztatni. Öt állítható csepegtetőfejet tartalmaz, amelyek elegendő nedvességgel látják el a dézsás növényeket.
Öntözés
A gyümölcsök és zöldségek esetén kifejezetten bosszantó, amikor az odafigyeléssel gondozott növény kiszárad, vagy a hőség tönkreteszi a termést. Az automatikus öntözőrendszer mellett az úgynevezett olla technika is sikeresnek bizonyult a magas ágyások öntözésében. Az „olla” spanyol eredetű szó, jelentése agyagkorsó. Két máz nélküli virágcserép kerül a rendszerben egymás tetejére víztárolónak.
Az egyik cserép alján lévő lyukat előzőleg zárjuk le, például egy cserépdarabbal, vagy agyaggal, hogy ne folyjon át rajta a víz.
A két cserepet a nyílásuknál rögzítsük egymáshoz vízálló ragasztóval (olvasztott gépi ragasztóval vagy szilikonnal).
Az egyberagasztott cserepeket helyezzük a földbe, olyan mélyre, hogy csak a második cserép pereme és a fedetlen lyuk látszik ki belőle. A lezáratlan lyukon keresztül töltsük fel a cserepeket vízzel. Ezt követően helyezzünk a lyukra egy darab agyagot, vagy cserepet – az olla öntözési rendszerünk ezzel el is készült.
De hogy jut el a víz a gyökerekhez? Ahogy azt már valószínűleg tudja, a folyadék áthatol az agyagedények pórusai között. A növények nedvességellátása így biztosított, anélkül hogy akár egy csepp is elpárologna az értékes vízből.
A zöldségágyást be is lehet kapálni, vagy teljes talajtakarással borítani. Ez a legjobban vágott fű keverékével, vagy egyéb zöldhulladékkal működik. Nem számít, hogy a vágott fű száraz, vagy friss, mert még csak most lett levágva. A fű árnyékot biztosít, és a talaj nem szárad ki olyan könnyen.
Öntözés
Az üvegházakban a hőmérséklet könnyen meghaladhatja a 40 °C-t is. Ezért nyisson ablakot, és hagyja az üvegház ajtaját sarkig tárva. Húzza be az árnyékolót, vagy terítsen takarókat az üvegházra, és erősítse azokat oda, hogy a szél ne fújja el őket. Alaposan öntözze meg a talajt, mielőtt nyaralni indul.
Öntözés
Főleg a frissen ültetett sövények érzékenyek a hosszabban tartó szárazságra. Tegyen megelőző intézkedéseket távozás előtt, hogy ne kelljen csalódva azt tapasztalnia, hogy a sövénye kiszáradt, amikor hazatér. Takarja le a talajt a gyökérzet felett, például vágott fűvel, ami meggátolja, hogy az alatta lévő rétegekből a víz gyorsan párologjon. Egy csepegtető tömlő 30 centiméteres távolságban fúrt lyukakkal szintén jó arra, hogy meggátoljuk a talaj teljes kiszáradását.
Öntözés
A pázsittal borított területeink kifejezetten erőteljesen ki vannak téve a napsütésnek. Nyírja le a füvet indulás előtt, a lenyírt füvet pedig hagyja a pázsiton. Tanácsos alaposan belocsolni a területet, hogy a nedvesség bekerüljön a 15 cm mély rétegekbe is. Nehéz pontos vízmennyiséget meghatározni, mivel a talajok jellemzői erősen eltérők. Speciális eszközökkel mérhető a talaj nedvességtartalma. Egy időzítővel működtetett locsolórendszer minden gondot megold a távollétében.
Ez az eljárás drasztikus, de hatékony: ha lehetőség van rá, hasznos visszametszeni a növényeket és lemetszeni a virágaikat, hogy ne fogyasszanak olyan sok vizet. Egyes növények kétszer is virágoznak a nyár során. Remélhetőleg a növény új virágokat hoz majd, mire hazatér.
Általában azt tanácsoljuk, hogy nyaralás előtt próbálja ki az automatikus öntözőrendszereket. Jól működik a rendszer? Megfelelően oszlik el a vízmennyiség? Kerülje a túl vízbő beállításokat az átnedvesedés elkerülése érdekében.
Ellenőrizze, hogy a növényeken nincs-e betegség, vagy kártevő, kezelje a fertőzéseket, és különítse el a beteg növényt a többi növény védelme érdekében.
Ezek a tippek segítenek, hogy gondtalanul élvezhesse szabadidejét nyaralás közben. Reméljük, kipihenten tér vissza!
További izgalmas témák
Vízmegkötő termékek