compo image
  1. COMPO
  2. Útmutatók
  3. Növényápolás
  4. Pázsit
  5. Tervezés és gondozás
  6. Mit lehet tenni a fűnyesedékekkel?

Mit lehet tenni a fűnyesedékekkel?

A levágott fű gyorsan felhalmozódik, különösen nyáron, amikor a gyep erőteljesen nő, és gyakran kell lenyírni. De mit lehet kezdeni a sok fűnyesedékkel? Hogyan lehet a fűnyesedéket újrahasznosítani? Akár a komposztra teszed a fűnyesedékeket, akár mulcsként vagy trágyaként használod a gyepre, az ágyásokra és a szegélyekre - olvasd el tippjeinket, hogy megtudd, mit tehetsz a fűnyesedékekkel, és hogyan ártalmatlaníthatod őket megfelelően, ha a fű mennyisége kezd elhatalmasodni rajtad.

Fűnyesedék, ameddig csak a szem ellát

Az elsőtől az utolsó fűnyesedékig

A rendszeres fűnyírás az egyik legfontosabb karbantartási lépés, amit megtehetsz, ha sűrű, zöld fűszőnyeget szeretnél létrehozni. Az első és az utolsó fűnyírás között évente jelentős mennyiségű levágott fű halmozódhat fel. Végtére is általában március végétől vagy április elejétől októberig hetente legalább egyszer le kell nyírnod a gyepet - természetesen az időjárástól és a gyep növekedésétől függően. Előfordulhat, hogy gyakrabban kell lenyírnod a gyepet, ha például nyáron gyorsan nő. Az időjárástól függően pedig akár még decemberben is szükség lehet a fű lenyírására. Ha szeretnéd tudni, hogy pontosan mikor és milyen gyakran kell lenyírnod a gyepet, nézd meg a fűnyírásra vonatkozó tippjeinket és trükkjeinket itt.

Függetlenül attól, hogy a fűnyírási szezon valójában hogyan alakul, biztosan sok levágott fűvel kell majd megbirkóznod! De ne aggódj, ez nem jelenti azt, hogy a szerves hulladéktárolód hamarosan folyamatosan megtelik, vagy hogy a háztartási hulladék újrahasznosító központ meglátogatása hetekig a rutinod részévé válik. A fűnyesedékek fontos tápanyagokat és egyéb hasznos összetevőket tartalmaznak. Túlságosan értékesek ahhoz, hogy egyszerűen kidobd őket, amikor fenntartható módon újrahasznosíthatod őket a kertedben! Olvass tovább, hogy megtudd, hogyan teheted ezt meg.

A fűnyesedékek komposztként való felhasználása

Van már komposzthalom a kertedben? Ha igen, akkor kiváló lehetőséged nyílik arra, hogy legalább a fűnyesedékek egy részét újrahasznosítsd. A komposztban lévő mikroorganizmusok segítik a fűnyesedékek természetes lebomlását. Ami megmarad, az az értékes humusz, amelyet a talajba keverhetsz, és amellyel trágyázhatod a virágágyásban vagy a zöldségágyásban lévő növényeidet. Ahhoz, hogy az apró organizmusok elvégezhessék a munkájukat, és a zöldhulladék komposztálódjon, fontos, hogy elegendő oxigén álljon rendelkezésre, és hogy a komposzthalom ne száradjon ki teljesen. Ezért ideális a komposzt készítéséhez különböző anyagok, például fűnyesedékek, ágak és levelek kombinációja. A durvább kerti hulladékok, mint a gallyak és levelek lehetővé teszik a levegő áramlását és elegendő oxigént biztosítanak. Ez jót tesz a talajlakó szervezeteknek, és biztosítja, hogy a komposztálás során a szárak ne kezdjenek el erjedni. A rothadás megelőzése érdekében válassz félárnyékos helyet.

Arra is ügyelj, hogy a levágott fű ne legyen túl nedves. Javasoljuk, hogy először terítsd ki a füvet egy időre, és szárítsd meg egy kicsit a fűnyesedékeket, mielőtt a komposztra teszed.

Ha kisebb gyeppel rendelkezel, egyetlen komposzthalom is elegendő lesz. Nagy mennyiségű fűnyesedékek esetén érdemes több komposzthalmot használni. Mivel a fűnyesedékek viszonylag lassan bomlanak le, valószínűleg további újrahasznosítási és ártalmatlanítási intézkedésekhez kell folyamodnod. 

Mi a fűnyesedékek lebomlásának leggyorsabb módja?

Ügyelj a vegyes anyagokra és a megfelelő oxigénellátásra. Egy légáteresztő borítás (nem fólia vagy ponyva) támogatja a hő- és nedvességfejlődést, ideális körülményeket biztosítva a mikroorganizmusok számára.

Hagyd a fűnyesedékeket ott, ahol vannak

Ha szeretnéd megspórolni magadnak a fűnyesedékek kidobását, van számodra egy jó hírünk! A fűnyesedékek eltávolítása nem feltétlenül szükséges, és ha egyszerűen ott hagyod a fűnyesedékeket, ahol vannak, annak bizony megvannak az előnyei, ha megfelelően csinálod.

compo image

1. Mulcsozás a fűnyesedékekkel

Ha hagyományos fűnyíró helyett fűgyűjtő nélküli mulcsozó fűnyírót vagy robotfűnyírót használsz, akkor a levágott füvet nagyon finomra apríthatod - és egyszerűen a gyepen hagyhatod mulcsrétegként. Ennek pozitív hatásai vannak, például megvédi a gyepet a kiszáradástól. És mivel a mulcsozás gyakori, rendszeres fűnyírással jár, az olyan bosszantó gyomok, mint a földi bodza is megelőzhetők. A levágott fű fontos tápanyagokat, például nitrogént is tartalmaz, amelyek így visszakerülnek a gyepbe. 

compo image

A gyepmulcson kívül a fűnyesedékeket ágyások, szegélyek és foltok, valamint fák, sövények és bokrok mulcsozására is felhasználhatod, amelyeket a fűnyesedékréteg a kiszáradástól és a gyomoktól is megvéd. Ennek tudatában a mulcsrétegnek nem szabad csak tiszta fűnyesedékekből állnia. Durvább mulcsanyaggal, például faforgáccsal, tölgydekorral vagy komposztrosttal is össze kell azt keverni. Zöldségágyás esetén azt is szem előtt kell tartanod, hogy a csigák szívesen fogyasztják a fűnyesedékeket. Ebben a tekintetben érdemes fontolóra venned, hogy valóban fűnyesedékekkel kívánod-e mulcsozni a zöldségágyásodat. Ehelyett javasoljuk, hogy használj speciális zöldségmulcsot. Ha a mulcsozáshoz fűnyesedékeket használsz, feltétlenül győződj meg arról, hogy azok nem tartalmaznak maghordó fűféléket, mert utána újra fáradságos gyomlálást kell végezned.

2. A fűnyesedékek trágyaként való felhasználása

A fűnyesedékekkel történő mulcsozásnak van egy másik pozitív hatása is: Kiegészítő trágyaként szolgál, mivel a gyepbe visszajutnak azok az értékes tápanyagok, amelyek egyébként a szerves hulladéktárolóba vagy a komposztra kerülnének. Ebben a tekintetben a fűnyesedékek nem biztosítanak elegendő tápanyagot a teljes körű egészséges növekedéshez. Ennek megfelelően a fűnyesedékek csak jó kiegészítői lehetnek a hagyományos trágyázásnak. A tavaszi és őszi extra adag káliummal történő trágyázásról nem szabad lemondani. A kiegyensúlyozott tavaszi tápanyagellátáshoz például ideális a robotfűnyírókhoz való speciális gyeptrágya. Ez lezárja a fűnyesedékekkel történő trágyázás után még nyitva maradt tápanyaghézagokat. A káliumban gazdag őszi gyeptrágya jó választás őszre.

Nem javasoljuk, hogy a fűnyesedékeket folyékony trágya készítéséhez használd fel. Ha ezután a folyékony trágyát visszatöltöd a gyepre, az gyakran inkább árt, mint segít a növekedésében.

compo image

A fűnyesedékek ártalmatlanítása

Maradt még levágott fűnyesedéked? Számos állat, például a lovak, a tehenek, a juhok és a kecskék füvet és szénát esznek. Miért nem mész el a legközelebbi istállóba, és kérdezed meg például, hogy a fűnyesedékeket meg lehet-e etetni az állatokkal? De addig is ügyelj arra, hogy a levágott füvet megfelelően tárold, hogy a fűszálak ne penészedjenek meg.

Ha nem találsz más módot a nyesedékek újrahasznosítására, akkor kidobhatod a hulladéktárolóba. A zöldhulladék nem a maradék hulladéktárolóba, hanem a szerves hulladéktárolóba való. Tartsd észben, hogy mivel a friss fűnyesedékeknek magas a víztartalmuk, a szerves hulladéktárolóban elég gyorsan megerjedhetnek és megpenészedhetnek, és kellemetlen szagokat okozhatnak, különösen, ha a szeméttároló a napfénynek van kitéve. Éppen ezért a szerves hulladéktárolót mindig az árnyékban helyezd el. A komposzthalomhoz hasonlóan hasznos, ha a fűnyesedékeket más kerti hulladékkal, például gallyakkal vagy levelekkel kevered - az ilyen módon történő rétegezés révén több levegő jut a hulladékhoz, amely megakadályozza a rothadást. Ha a szerves hulladéktárolód túl kicsi, a fűnyesedékeket a háztartási hulladék újrahasznosító központban is elhelyezheted.

A fűnyesedékeket az erdőben is el lehet helyezni?

Nem! A kerti hulladék, így a fűnyesedékek erdőben való elhelyezése is tilos – még akkor is, ha elsőre azt gondolnád, hogy a fűkupac egy természetes komposzthalom. Ennek egyik oka, hogy a frissen vágott fű hamar penészedni kezd, ami kellemetlen szagokat okoz, és nitráttal szennyezi a talajt és a talajvizet. Bárki, aki nem tartja be a tilalmat, bírságra számíthat

megosztás