compo image
  1. COMPO
  2. Útmutatók
  3. Növényápolás
  4. Pázsit
  5. Tervezés és gondozás
  6. A gyep öntözésekor elkövetett öt hiba

Így öntözd helyesen a gyepet!

A gyep öntözésekor elkövetett öt hiba

Egy buján zöldellő, egészséges gyep – kétségtelenül rengeteg kertbarát álma. A gyep elegendő mennyiségű vízzel való öntözése a legfontosabb. Ez különösen igaz nyáron, amikor a gyep kerti összejövetelek vagy gyerekek játékainak színtereként szolgál. Sokan követnek el néhány gyakori hibát, különösen a gyep öntözése során. Íme az öt legnagyobb hiba, amelyet az emberek elkövetnek, és megosztjuk, hogyan kerülheted el őket a jövőben!

compo image

1. hiba: Mindennap öntözöd a gyepet, de csak rövid ideig

A hosszan tartó száraz nyári időben sok hobbikertész úgy hiszi, szívességet tesz a gyepének, ha nap mint nap locsolja. De valójában épp az ellenkezőjéről van szó. Ha mindennap rövid ideig locsolod a gyepet, a víz csak a gyep felszínének felső szintjéig jut el, nem éri el a gyökereket. Ez azért van, mert a víz mennyisége egyszerűen nem elég ahhoz, hogy elérjen odáig. A felületes locsolás következménye: Még ha a gyep eleinte zöldnek és egészségesnek is tűnik, az ilyen módon locsolt gyep a forró nyári hónapokban sokkal gyorsabban kiszárad. Ez azért van, mert a gyökerek csak a talaj legfelső rétegéből jutnak vízhez, ami a locsolás után gyorsan kiszárad. Száraz időben a mély gyökerekkel rendelkező fűfélék képesek felszabadítani a talaj utolsó víztartalékait. Ha azonban csak felületesen locsolod a füvet, a mélyebb rétegekben nem lesz elegendő tartalék. Ez megnyitja az utat a mély gyökerekkel rendelkező gyomnövények, például a pitypang vagy az útifűfélék előtt – ezek sokkal gyorsabban terjednek, és hozzáférnek a talaj legmélyebb rétegeiben lévő vízhez is. Ha azt szeretnéd, hogy gyeped erős gyökereket növesszen, akkor jobb, ha hetente egyszer vagy kétszer bőségesen és intenzíven megöntözöd.

2. hiba: Túl keveset öntözöd a gyepet

Fontos, hogy a szomjas gyepnek elegendő vizet adjunk, különösen akkor, amikor nincsen sok természetes csapadék. A gyepnek ugyanis a nyári hónapokban a talaj minőségétől, a levegő páratartalmától, a széltől és a hőmérséklettől függően naponta akár négy liter vízre is szüksége lehet négyzetméterenként. Mivel a fű gyökerei a körülbelül 15 centiméter hosszúságot is elérhetik, a talajt megfelelő mélységig kell öntözni. Lényegében a gyep vízigénye a talaj típusától függ. A homokos, laza talajoknak négyzetméterenként 10–15 liter vízre van szükségük, míg az agyagos és vályogos talajoknak kb. 15–20 literre. Mivel a vályogos talajok jobban tárolják a nedvességet, csak hetente egyszer kell öntözni őket. Ha a talaj rendkívül vályogos, hasznos lehet két egymást követő napon öntözni a gyepet, és minden alkalommal a szükséges vízmennyiség felét locsolni, hogy a víz megfelelően be tudjon szivárogni. Ezzel szemben a homokos talajokat három–négy naponta öntözhetjük, mivel ezek gyorsabban kiszáradnak.

compo image

3. hiba: A túl sok víz is jelenthet problémát

Túlságosan nagy szeretettel öntözöd a gyepet? A túlzottan bőséges öntözés is valódi problémát jelenthet. A gyepen kialakuló pocsolyák és álló víz a túlöntözés jele lehet. Ha túl sok víz gyűlik össze a füvön, az azt eredményezheti, hogy a levegő kiszabadul a talajból. A pázsitfüvek gyökerei így elrohadhatnak, és legrosszabb esetben a teljes növény elpusztulhat. A dohos szag vagy a gyep kékesszürke színe a talaj levegőhiányát jelentheti. Ha túlöntözted a gyepet, még nincs minden remény veszve – megpróbálhatod levegőztetni a füvet. Ehhez mély lyukakat kell fúrni a gyepen, hogy az oxigén újra eljuthasson a pázsitfüvekhez. Ezután szórj homokot a gyep felületére. Ez megakadályozza a pangó víz kialakulását azáltal, hogy fellazítja a talajt és megnöveli az áteresztőképességét. A locsolási rutin megtervezésekor ne feledkezz meg a természetes csapadékról. Nagy esőzések után gyakran már nincs szükség a gyep extra vízzel való öntözésére.

4. hiba: Rossz napszakban öntözöd a gyepet

A gyep öntözésének legjobb ideje kora reggel 3 és 6 óra között van, mivel ekkor a leghűvösebb a talaj, ami azt jelenti, hogy csak kis mennyiségű víz párolog el. Ezzel szemben, ha este locsolod a gyepet, a talaj általában még meleg, különösen a forró nyári hónapokban. A víz nagy része így elpárolog, mielőtt elhagyná a felszínt, így nem jut el a fű gyökereihez. A gyep esti locsolása a penészesedés kialakulását is elősegíti, mivel a gyepben maradt nedvesség és az éjszakai hőmérséklet-csökkenés tökéletes feltételeket teremt a nedvességet kedvelő csírák terjedéséhez. Ha azonban a déli nap melegében öntözöd a gyepet, a nap és a nedvesség kölcsönhatása miatt a fű megéghet. Amikor a nap erősen süt, a vízcseppek visszaverik a napfényt, és nagyítóként koncentrálják azt, így növelve a napsugarak erejét.

compo image

5. hiba: Nem adsz elég vizet a frissen vetett gyepnek

Befejezted a gyep újravetését, vagy friss gyepszőnyeget is leraktál – de mi jön ezután? Igazán fontos, hogy ne hagyd magára a fiatal gyepmagokat. A gyep újravetése után elengedhetetlen, hogy nedvesen tartsd a magokat a következő néhány hétig, hogy sikeresen kicsírázhassanak, és a fű növekedni tudjon. A szárazság jelenti a legnagyobb veszélyt a kis hajtásokra. Ideális esetben a frissen vetett gyepet naponta legalább egyszer – az időjárástól függően akár kétszer vagy háromszor tíz percig – kell locsolni, hogy a talaj felső rétege mindig nedves maradjon. Körülbelül három hét elteltével a fűmagok kicsíráznak, és megnövelheted a locsolások közötti időszakokat. Mivel a magok a talaj tetején vannak, ebben a szakaszban nincs szükség mély öntözésre. Fontos még a frissen lerakott gyep nedvesen tartása, amíg jól be nem gyökerezik a talajba. A gyepnek négyzetméterenként napi 10–15 liter vízre van szüksége.

Tipp: Fontos, hogy trágyázás után is elegendő vizet adj a gyepnek. Miután kiszórtad a gyeptrágyát, locsold a gyepet 20–30 percig. Ha a trágyaszemcsék a fűhöz tapadnak, ez bemossa őket a talajba, és feloldja őket – ez az egyetlen módja annak, hogy a trágya teljes mértékben kifejthesse a hatását.

compo image

Melyik a legjobb módszer?

Gyepöntözés könnyedén

Manapság rengetegféle öntözési módszer létezik, amelyek megkönnyítik a kert megfelelő mennyiségű vízzel történő locsolását. A legkényelmesebb megoldás kétségtelenül egy automatikus öntözőrendszer, például egy vízszintes, talajba ágyazott locsoló. Ha kerti slagot vagy hagyományos locsolót használsz, akkor a slaghoz csatlakoztathatsz egy vízmennyiségmérőt, amit gyakran egyszerűen vízmérőnek neveznek. Ezután számold ki, hogy a gyepnek összesen mennyi vízre van szüksége, add meg a gyep teljes méretét négyzetméterben, és ezt szorozd fel 15 liter/négyzetméterrel – így könnyen megállapíthatod, hogy mikor érted el a gyep számára szükséges vízmennyiséget. Egy talajnedvesség-érzékelővel a talaj nedvességtartalmát is nyomon követheted, és így meghatározhatod, hogy mennyit kell még locsolni. Ha éppen nincs kéznél egy speciális higrométer, ezzel a praktikus trükkel is kiszámíthatod a megfelelő vízmennyiséget. Helyezz néhány üres befőttesüveget a gyepre. Amikor körülbelül 1,5 cm víz áll bennük, a gyep 15 liter vizet kapott négyzetméterenként – a víz elérte a szükséges mélységet, és abbahagyhatod a locsolást. Egy másik módszer az „ásópróba” elvégzése. Miután megöntözted a gyepet, nyomj egy ásót a talajba (ideális esetben a gyep szélén), és nézd meg, mekkora mélységig nedves a talaj. Ebből megtudhatod, hogy legközelebb hosszabb ideig kell-e működtetned az öntözőrendszert, vagy többet kell-e locsolnod. 

megosztás