Gyakori keresési kifejezések
A szélsőségesen száraz időszakok és a tartós hőség sok gyep esetében jelentenek problémát. A buja és zöld fű helyett a gyep ilyenkor száraz és sárga, sőt sok kertben barna. Helyrehozható a kiszáradt gyep? És hogyan változtathatom a kiszáradt gyepet újra zölddé? Eláruljuk, milyen lehetőségeid vannak, ha a gyep kiszáradt, függetlenül attól, hogy ez a napsütés, a szárazság vagy valami más, például a helytelen trágyázás következménye.
Különösen nyáron, amikor egyik hőhullám követi a másikat, a gyepünknek nincs könnyű dolga. A vízhiány, az erős napsugárzás, a szél és a gyepfelületek állandó használata mind-mind megviselik azt. Ami első pillantásra gyepbetegségnek tűnhet, az gyakran ezeknek a viszontagságoknak a terméke. A forró időszakok igazán megviselik a gyepet. A gyepen szálkás, sárga fű vagy csúnya barna foltok jelenhetnek meg még akkor is, ha a gyepet egyébként jól ápolják. A látszólag elhalt pázsitfűfélék látványa gyorsan felveti a kérdést, hogy vajon a kiszáradt gyep egyáltalán megmenthető-e. Az alábbiakban pontosan erre a kérdésre adunk választ.
Még ha úgy is tűnik, hogy minden tönkrement, a barna, kiszáradt gyep nem feltétlenül jelenti azt, hogy a fűszálak elpusztultak. A legtöbb esetben a gyep helyrehozható. Amikor a gyep kiszárad, az valójában egy védekező mechanizmus. Lelassítja az anyagcserét, hogy a gyep még szélsőséges körülmények között is életben maradhasson. Ennek hatására a szálak kiszáradnak és elszíneződnek. Ez azt jelenti, hogy a kiszáradt gyep helyrehozása attól függ, hogy a gyökereket megfelelően megvédték-e a kiszáradástól. Ha csak a fűszálak barnák és elszáradtak, akkor van esély arra, hogy a gyep helyrehozható. Ha azonban a gyökerek már elhaltak, akkor minden a gyep megmentésére tett kísérlet túl késő lesz.
Hogy kiderítsd, életre kelthető-e még, ásóval vágj ki 10-15 cm mélyen egy kis foltot a gyepből, és vizsgáld meg a gyökereket. Ha kiszáradtak és már nem épek, nem kelthető életre. Ehelyett a gyep javítása vagy újratelepítése elkerülhetetlen.
A vízhiány az egyik leggyakoribb oka a kiszáradt gyepnek. Ha szinte egyáltalán nincs csapadék, különösen a nyári hőségben, a könnyű zápor a nap következtében azonnal elpárolog, és a szárazság egyre jobban elterjed – a gyep egyszerűen nem kap nedvességet. Az aszálykárok kockázata igen magas, amikor a nyár elején hirtelen megemelkedik a hőmérséklet, és a csapadék hirtelen elmarad. A gyepnek nincs elég ideje alkalmazkodni az ilyen időjárási körülményekhez.
De a gyep akkor is kiszáradhat, ha öntözik. Ez akkor történik, ha a gyepet a hőségben nem eléggé vagy helytelenül öntözik. Például az intenzív napfényt gyakran figyelmen kívül hagyják. A gyep ilyenkor a víz következtében (a napsugarakkal együtt) ténylegesen megég. Ennek oka a vízcseppek nagyító hatása, amelyek égő üvegként viselkednek, és felerősítik a napsugarakat, így égetve ki a gyepet. Bár a kiégés általában csak helyi jellegű, és a gyep helyrehozható, a kora reggeli vagy esti öntözés jobb, mint a forró déli órákban történő.
Nyáron nem javasoljuk, hogy az ebédszünet alatt kiugorj, hogy gyorsan lenyírd a gyepet. Ez a jó szándékkal végzett karbantartási munka inkább árt a gyepnek, mivel a fűszálak a nyírás során megsérülnek. Az intenzív napsütésben, ami különösen a déli órákban jellemző, a vágások nem tudnak elég gyorsan bezáródni. Ehelyett a nap azonnal kiszárítja a fűszálakat, és az egykor zöld szőnyeg barna vagy sárga végeket eredményez.
A kiszáradt gyepet a gyep műtrágyázása is okozhatja - vagy a rossz mennyiségű műtrágya kijuttatása. Ez a probléma főként akkor merül fel, ha a gyors hatású ásványi műtrágyákat túladagolják. Ez a gyepen kiégett foltokhoz vezet. A kockázatot jelentősen csökkentheted, ha speciális, lassú lebomlású gyeptrágyát használsz, és a műtrágyát egyenletesen oszlatod el.
A kutyavizelet ugyanolyan hatást gyakorol a gyepre, mintha a túl sok műtrágya égetné ki azt. A benne lévő nitrogénvegyületek ugyanis ugyanolyan hatást fejtenek ki, mint a túl sok műtrágya, sárgásbarna foltokat hagyva a gyepen.
A kiszáradt gyep másik oka karbantartási hibából eredhet, a nem szelektív gyomirtó szerek helytelen kijuttatása formájában. A gyepre való speciális gyomirtóval ellentétben a nem szelektív gyomirtó nemcsak a gyepben lévő zavaró gyomokat pusztítja el, hanem sajnos a pázsitfűféléket is. Ezt szem előtt tartva, használat előtt mindig kövesd a csomagoláson található utasításokat. Azt is fontos észben tartani, hogy a nem szelektív gyomirtó szerek maradványai még előfordulhatnak a permetezőgépben. Az ilyen maradványok szintén károsíthatják a gyepet - vagy legalábbis annak kis részeit.
Ha a károsodás csak felületi, és a gyökerek még épek, a fű újra kihajthat, ha elegendő nedvességet kap. Ennek megfelelően öntözd a gyepet bőségesen és alaposan, locsolóval, négyzetméterenként körülbelül 15-20 liter vízzel. Szükség esetén ásóval vagy csővel ellenőrizd, hogy a víz milyen mélyen hatolt be a talajba. Általánosságban elmondható, hogy a gyepet nem szabad minden nap kis mennyiségű vízzel öntözni, hanem inkább hetente egyszer vagy kétszer, és akkor is bőségesen és nagy mennyiségben. Ily módon hatékonyabban megelőzheted a kiszáradást.
Ha a gyep gyökerei még épek, öntözd alaposan és megfelelően. Ezután már akár egy hét elteltével javulást fogsz tapasztalni a fűszálakon, ha a gyepet megfelelően karbantartottad.
Ha a gyep egy olyan nyár után, amikor egyik forróság követi a másikat, pusztává változik, akkor újra kell azt vetni. Foltokban való kiégés esetén, amelyet például a túl sok műtrágya vagy a kutyavizelet okoz, valamint a gyep bizonyos területeinek használata (pl. grillezés vagy tűzrakóhely) esetén a csupasz foltokat helyrehozhatod, és így a gyepet újra lezárhatod. Ha a gyep teljesen kiszáradt és elhalt, akkor az egész gyepet vagy a gyep érintett részét újra kell vetni. Az ezzel járó erőfeszítés júniusban, júliusban és augusztusban sokkal nagyobb, mint tavasszal (április/május) vagy kora ősszel (szeptember/október). Ennek az az oka, hogy a magokat állandóan nedvesen kell tartani a sikeres csírázás és a gyors gyepfelület kialakulása érdekében. Ha csak egyszer is kiszárad, akkor a csírázási folyamat leáll, és még újbóli öntözés után sem indul újra. Az optimális csírázás érdekében a talajhőmérsékletnek 10-25 °C-nak kell lennie. A tűző napon a talaj gyorsan 40-50 °C-ra melegszik fel. Ha tehát óvni szeretnéd a környezetedet és az idegeidet, akkor ne a forró és száraz időszakokban vesd újra a gyepet, hanem várd meg az őszi nedves időjárást.
Ha nem szeretnél ilyen sokáig várni, a COMPO Turbo Fűmag gyors újravetési keverékünket ajánljuk. Ez a keverék ideális a nyár végén történő újravetéshez, és olyan gyepfajtákat tartalmaz, amelyek nagyon gyorsan csíráznak és strapabíró, erős gyepet eredményeznek. Ezzel egyidejűleg célszerű például a COMPO hosszú hatású őszi gyeptrágyával trágyázni a gyepet. Az extra adag kálium erősíti a pázsitfűfélék sejtszerkezetét és növeli azok ellenálló képességét, ami azt jelenti, hogy az őszi műtrágya tökéletesen alkalmas a nyári igénybevételre is.
Tartsd észben, hogy először az elhalt füvet és a gyepszőnyeget kell eltávolítanod a gyepszőnyeg felszántásával. Útmutatónkban a gyep hézagainak mindössze öt lépésben történő, egyszerű lezárására vonatkozó útmutatás mellett a megfelelő vetőmag kiválasztásához is adunk tippeket. Például az olyan fűfajták, mint a magas csenkesz vagy a vörös csenkesz jobban bírják a hőséget és a szárazságot, mint bizonyos más fajok. Ezenkívül a gyepkeveréket a gyeped sajátos környezeti feltételeihez és igényeihez kell igazítani.
Érdemes ellenőrizned, hogy a fűfélék milyen mértékben károsodtak maradandóan, még akkor is, ha a gyep kiszáradt egy nem szelektív gyomirtó szer használatát követően. Ha a gyep jól beágyazódott, előfordulhat, hogy csak a felszínen száradt ki, azaz a gyökerek még épek. Különösen a véletlenül használt pelargon- vagy ecetsav-alapú szerek esetében jó esély van arra, hogy a gyep kiterjedt öntözéssel és trágyázással újra kihajt. Ezek úgynevezett kontakt gyomirtó szerek, és hatóanyaguk a növény leveleit jelentősen károsítják, de a gyökereit nem. Ha a vetés évében nem szelektív gyomirtó szert használnak, akkor általában a gyökerek is elégnek, ami azzal a kiábrándító eredménnyel jár, hogy a gyepet újra kell vetni. Ennek megfelelően mindig használj speciális gyepgyomirtót a nemkívánatos gyomok hatékony visszaszorítása és a gyep védelme érdekében.
Az alább felsorolt tényezők felgyorsíthatják a pázsitfűfélék pusztulását. Ezért adott esetben győződj meg arról, hogy a gyepszőnyeg fektetésekor és karbantartásakor a kockázatot a lehető legalacsonyabb szinten tartod.
Trágyák és fűmagok az egészséges, dús gyepért
Ezek a témák is érdekelhetnek