Gyakori keresési kifejezések
Ön is azok közé tartozik, akik helyi termékeket vásárolnak és szeretik tudni, hogy honnan származik az ételük? Önellátás saját zöldséggel és gyümölccsel – ez sokszor csak vágyálom azok számára, akik nem rendelkeznek saját kerttel. De nem kell ennek így lennie: számos olyan növényfajta létezik, melyek virulnak cserépben is, és aromás gyümölcsöket teremnek. Megmutatjuk, hogyan formálhatja balkonját gyümölcsöt és zöldséget termő paradicsommá. Próbálja ki, és élvezze munkájának ízletes gyümölcsét!
A gyümölcsök és zöldségek optimális fejlődésének alapja egy elég nagy cserép vagy balkonláda és a tápanyagokban gazdag föld. Szubsztrátumainkat kifejezetten a növények igényeihez igazítottuk, számos közülük ökogazdálkodásban is felhasználható. Egyes zöldségfajták sok tápanyagot vesznek fel és nagyon magas követelményeket támasztanak tápanyag terén. Tehát, ezeket a zöldségeket és gyümölcsöket trágya formájában hozzáadott tápanyagokkal kell gondozni.
A következő alapszabály vonatkozik a balkonon termesztett gyümölcsökre és zöldségekre: minél világosabb és naposabb a hely, annál erőteljesebb a fejlődés és bőségesebb a növény termése.
Paradicsom
A paradicsom a legnépszerűbb fajták közt szerepel, és elengedhetetlen részét képezi minden cserépbe ültetett kertnek. A kis koktélparadicsom ízletes gyümölcseit gyermekek és felnőttek is szívesen fogyasztják már a bokorról is, természetesen édes ízének köszönhetően. Még a nagyobb salátaparadicsom és húsparadicsom is elég helyet talál magának a dézsában a balkonon. A következő vonatkozik minden paradicsomra: Sok napfény kell nekik, esőtől védett helyre és gondos öntözésre van szükségük. Sose öntözzön a levelek magassága felett, inkább a talajt locsolja, hogy elejét vegye a gombás megbetegedéseknek mint a levélrozsda és a fitoftóra.
Uborka, paprika és cukkini
Ez a három zöldség a meleget kedvelő fajták közé sorolható. Május közepétől lehet kiültetni őket, hogy elkerüljük a fagyokat. Sok napsütésre van szükségük, hogy termésük érett, ízekben gazdag legyen. Bár a paprika növénye nem foglal sok helyet, az uborka és a cukkini – mindkettő alacsonyan futó bokorban nő – sok helyet igényel. Egy növénynél többet ne helyezzen egy dézsába. Munkája gyümölcsét júliustól kezdve kezdheti betakarítani.
Saláta
Szerencsére vannak olyan zöldségek is, melyek megbirkóznak a félárnyékos helyekkel is. A saláta szereti a napsütést, de főleg a nyárvégi, mérsékelten napos időjárás mellett érzi jól magát, ideértve a keleti- vagy nyugati fekvésű balkonokat is. A legfontosabb, hogy a talaj egyenletesen nedves legyen. Egyenletesen öntözze alulról – és ne csak a fejeket! A saláta csak rövid ideig marad érett, csak annyi salátát ültessen, amit ilyen rövid idő alatt is el tud fogyasztani. Május és október között szedhető.
Zöldbab, retek és mángold
A zöldbab, a retek és a mángold szintén jól érzi magát félárnyékos helyeken is. A zöldbabnak kevés víz kell, és csak akkor kell öntözni, ha száraz. Ellentétben a retekkel és a mángolddal, melyeknek következetesen nedves talajra van szükségük. Öntözze a cserepüket rendszeresen, de kerülje el az átnedvesedést.
Bogyós gyümölcsök
Az édesszájúak számára kihagyhatatlan lehetőség nyújtanak a balkonon termesztett bogyós gyümölcsök. A földieper kimondottan népszerű. Nem csak nagyon ízletes gyümölcs, de vitaminokban is gazdag, kalóriában szegény. Ha napos helyet kap, folyamatosan virágzó folytónérő fajtái édes gyümölcsökkel látnak el minket egészen szeptember végéig. A földiepret nem szabad túl mélyre ültetni, hogy megelőzzük a közönséges botritiszt. Fontos, hogy a gyümölcsök ne érjenek a talajhoz, épp ezért tartsunk 30–40 centiméteres távolságot a növények között. Amennyiben lehetséges, a gyümölcsöket gyorsan szedjük le a nedves talajról. A málna és az áfonya is ültethető nagyobb balkonokra.
Oszlopos gyümölcsfák
A kertben nevelt rokonaikkal ellentétben az oszlopos gyümölcsfák nagyon lassan nőnek és nem terebélyesednek, de még a kis fák is sok gyümölcsöt hoznak. Az akár 2,5 méteres magasságuknak köszönhetően az oszlopos gyümölcsfák nagyon jól takarnak a kíváncsi pillantások elől. Ültessen almát, szilvát, cseresznyét, körtét és ehhez hasonlókat nagyobb dézsákba – abban nem borulnak fel erősebb szélben sem.
A sokoldalú fűszernövények! Intenzív aromájukkal a főzéshez sokféle ízt adhatnak, meleget adó tea formájában, vagy aromadús fürdőként pedig a jó közérzetünket biztosíthatják. Mivel a fűszernövények kis helyen is jól elélnek, egy kisebb cserép elég a szükségleteik kielégítésére. De vigyázzunk: mivel nem minden fűszernövény fér meg egymással, a legjobb mindet külön ültetni. A legtöbb fűszernövény imádja a napot, de egyes fajták félárnyékos helyeken is jól érzik magukat. Ezek közé tartozik a petrezselyem, a turbolya, a menta és a metélőhagyma – kezelje őket extra adag tápanyaggal, ahányszor csak vág belőlük. Az egész nap árnyékos helyek nem megfelelőek az otthoni fűszerkert számára.
További információ a zöldségek és gyümölcsök termesztéséről
A balkonon termesztett zöldségekhez és gyümölcsökhöz használható termékek