Gyakori keresési kifejezések
Zöldségtermesztés
A friss zöldségek termesztése saját kertjében szerencsére nem bonyolult feladat, és hetek alatt elláthatja magát az ízletes terméssel. Itt gyakorlati tanácsokat adunk arról, hogyan fogjon hozzá jól egy zöldségágyáshoz.
Előkészítés
A talaj aktiválása: Az átforgatás, a fellazítás, a felásás és az elegyengetés adja meg az alapokat, ha elő szeretné készíteni az ágyását, hogy zöldséget vessen. A gyökereket és a köveket is el kell távolítani. Előnyeik: a megművelés szárítja és felmelegíti a talajt – két fontos feltétele a növény jó növekedésének. Ezzel a talaj mikrobiológiai élővilágát is ösztönzi, azaz segíti a talaj organizmusait, hogy a halott szerves anyagokat, mint például a leveleket és a gyökereket lebontsák és eltárolják. Egy újabb előnye, hogy a gyomnövények szaporodását is gátolja. A trágyák szintén segítséget nyújthatnak a talaj életének aktiválásában ebben a szakaszban.
A csíráztató konténerek megtöltése: ha ezek mellett dönt, akkor csak tiszta, csíramentes konténereket használjon és alacsony sótartalmú táptalajt!
A magok ellenőrzése: a friss magok csíráznak a legeredményesebben. Az előző évről visszamaradt készlet is felhasználható, ha a magokat szárazon, fagytól védve tárolta.
Vetés
A palánták védelme: a február és április vége közötti veteményezés ideális esetben búra alatt történik. Ehhez egyszerűen szórja a magokat egyenletesen az előkészített csíráztató edényekbe. A faj függvényében az egészséges palánták hamar fejlődésnek indulnak a nedves táptalajon, 20 °C körüli hőmérsékleten.
Veteményezés a szabadban: a növényfajta érzékenységétől függően a szabadtéri veteményezés március végétől lehetséges. A meleget szerető fűszernövényeket és zöldségeket jobb május közepe után elvetni – a fagyosszentek időszakát követően, hogy pontosak legyünk.
Gondozás
Növények elválasztása: ahogy a sziklevelek teljesen kialakulnak, a palántákat szét kell választani. Erre azért van szükség, hogy megnöveljük a palánták közötti távolságot, és csökkentsük a gombás fertőzések kockázatát.
A palánták ültetése: a jól kifejlett palánták az előkészített ágyásokba kerülnek. Ha tavasz végén fennáll a fagy veszélye, védje ezeket a fiatal növényeket a fagytól fóliatakaróval, vagy nem szőtt anyagból készült takaróval.
A zöldségágyás gondozása: a zöldségeket és a fűszernövényeket rendszeresen kell öntözni és trágyázni egész a betakarításukig. A talajt el kell gereblyézni és megtisztítani a gyomoktól. A rendszeres kártevőirtás megelőzi növényeink megrágcsálását és bőséges termést biztosít.
Ezek a termékek felelnek meg a zöldségeskert számára