Gyakori keresési kifejezések
A rózsákat igényes növényeknek tartjuk, de van néhány trükk, amelyek megkönnyítik a dolgunk a csodálatos rózsák gondozásának terén. Megmutatjuk, hogyan metszheti meg rózsáit és hogy mit kell észben tartania.
Miért kell a rózsákat metszeni?
A metszés teszi lehetővé, hogy a rózsák növekedjenek, és egészségesebbé is teszi őket. A felszabadult helynek köszönhetően több fényt és levegőt kap a rózsa az új hajtásai számára. Sőt, metszés után gyorsabban hoz új virágokat is, és a rózsák sokkal gyönyörűbbek lesznek.
Habár különféle metszési technikák léteznek a különféle rózsákhoz, a cél mindig ugyanaz: könnyű koronaszerkezet kialakítása.
Mikor kell a rózsát metszeni?
A rózsákat tavasszal kell metszeni. Először el kell távolítani a beteg, elhalt vagy elfagyott hajtásokat. Az elfagyott hajtást úgy ismerhetjük fel, hogy barna foltok jelennek meg a belső részén, a tapintása pedig lágy lesz.
Az ágyásrózsákat és a teahibrid rózsákat is meg kell metszeni a nyár során. A rózsát a virág alatti második erős levélnél kell megmetszeni.
Mit kell észben tartani a rózsa metszésekor?
Általános szabály, hogy a rózsa hajtását mindig egy kifelé növő rügy felett kell metszeni. A vágást úgy alakítsa, hogy a rügy felé vágjon, és hagyjon a rügy felett 5 mm helyet! Az időjárás függvényében 4–6 hetet vehet igénybe, amíg új virág sarjad a megmaradt rügyekből.
A rózsák vadhajtásait is el kell távolítani. A vadhajtásokat világosabb színükről lehet felismerni, illetve ezeket gyakran rengeteg tüske borítja. A szár oltás alatti részéből nőnek. Távolítsa el a vadhajtásokat úgy, hogy maga a rózsa ne pusztuljon el attól, hogy elvonják tőle a fontos tápanyagokat. Fedje fel a vadhajtásokat, és vágja le azokat a lehető legközelebb a tövükhöz.
Nem minden rózsa egyforma
1
Először távolítsa el a halott, beteg vagy gyenge hajtásokat! A megmaradt hajtásokat vágja vissza 4–7 rügyesre! Az erősebb hajtásokat hagyja egy kicsit hosszabbra! A gyengébb hajtásokat metssze vissza jobban, hogy segítse a növekedésüket! Minden négy évnél idősebb ágat vágjon vissza egészen a tövéig! Így fiatalon és egészségesen tarthatja a rózsát.
2
A teahibrid rózsákat általában ugyanúgy metszik, mint a virágágyások rózsáit. A teahibrid rózsákat jobban vissza kell metszeni, nagyjából 3–5 rügyesre.
3
A bokorrózsák egyedi jellemzője, hogy azokat nem kell rendszeresen metszeni. Csak az elhalt és az egymást keresztező hajtásokat kell eltávolítani. Az idősebb hajtásokat közvetlenül a talaj felett vágjuk le! A többször nyíló bokorrózsákról távolítsuk el a hervadt virágfejeket, hogy ezzel is serkentsük a növény növekedését! Ez az egyszer nyíló bokorrózsák esetében nem fontos.
4
Különbséget teszünk azok között a futórózsák között, amelyek csak egyszer, és amelyek kétszer virágoznak. Távolítsa el az elhalt, beteg vagy fagyott hajtásokat az egyszer virágzó futórózsáról, elegendő helyet teremtve ezzel a növekedésre, ha a hajtások túl közel vannak egymáshoz. Minden öt évnél idősebb hajtást vágjon vissza egészen a tövéig! Metsszen óvatosan!
Használjon éles metszőollót, hogy a vágások ne legyenek rojtosak! Átlósan vágja a hajtásokat, így a víz könnyebben lepereg, és nehezebben ragad bele bármi is a sebbe. A hajtásokat kifelé mutató rügyek felett metssze
További információ a rózsák témakörében
A rózsák gondozásához használható termékek