Gyakori keresési kifejezések
Alkalmazza ezeket a tippeket és "örökké" élnek majd
Csak fény, szeretet és levegő? Bár a kaktuszok és a pozsgás növények a világ legszívósabb szobanövényei közé tartoznak, nekik is vannak igényeik, amikre érdemes odafigyelni. Ezeknek, a száraz időjárást kedvelő növényeknek az anyagcseréje rendkívül lassú, gyakran csak hetek vagy hónapok után válik nyilvánvalóvá, hogy valamit elrontottunk gondozásukban. Ez a cikk bemutatja, hogyan vehetjük észre időben, ha valami nincs rendben a zöld szobatársunkkal. Olvassa el és alapvető ismereteket szerezhet a kaktuszok és pozsgás növények elhelyezéséről és öntözéséről, és értékes tippeket talál majd a szobanövények átültetéséhez és tápozásához.
Mi a különbség?
A kaktuszokat és a pozsgás növényeket gyakran együtt említik, és valahogy hasonlóak is. A kaktuszok és a pozsgás növények valójában ugyanahhoz a növénynemzetséghez tartoznak, a kaktuszok pedig egyszerűen a pozsgás növények legismertebb családja. Szigorúan véve minden kaktusz pozsgás, de nem minden pozsgás kaktusz. Mindkét növénycsalád folyadékot tárol a szövetében. A legtöbb kaktusz és pozsgás növény vastag viaszréteg borítja, amely védi a párolgás és az égési sérülések ellen. Azonban csak a kaktuszok rendelkeznek areolával, puha párnákkal a növény külső bőrén, amelyből a tüskék kibújnak.
Környezet - Öntözés - Átültetés - Tápoldat
Nem mindenki szereti a meleget
A kaktuszok és pozsgás növények meleg, világos és száraz régiókból származnak. A fűtött levegő nem jelent számukra problémát, de ne tegye növényét párás fürdőszobába. Napfény szükséglet tekintetében nagy különbség van a kaktuszok és a pozsgás növények között. Míg a pozsgások többsége a napsütéses, déli fekvésű ablaknál szeret lenni, sok kaktusz nem felel meg a sivatagi lakó sztereotípiájának, és nem fogja tolerálni a tűző déli napsütést. Örömmel mondhatjuk, hogy van egy egyszerű szabály, amely segít megtalálni a kaktusz tökéletes helyét. A világosabb zöld kaktuszok jobban tolerálják a hőt és a napsütést, míg a sötétzöld példányok különösen jól érzik magukat egy keleti vagy nyugati fekvésű ablaknál. A szabály alól még itt is vannak kivételek, ezért fontos, hogy új kaktusz vagy pozsgás vásárlásakor tartsa be a címkén szereplő információkat.
Az időjárás függvényében
Ha van valami közös a kaktuszokban és a pozsgásokban, az a víztároló képességük. Ezért kell ezeket a szobanövényeket csak nagyon ritkán öntözni. Ennek ellenére, a tényleges vízigény mindig a szoba hőmérsékletétől és a szobanövény fejlődési fázisától függ. Mivel a kaktuszok és pozsgás növények áteresztő képessége magas, a víz egy része elpárolog, mielőtt a növény még a forró nyári napokon magába szívná. Ezen napimádók közül sokan a növekedési fázis közepén vannak nyáron, a levelek és virágok képződése sok energiába kerül a növényeknek, ami megnöveli vízigényüket. Ez azt jelenti, hogy egész évben azonos mennyiségű vizet adni nekik nem jelent megoldást. Míg télen gyakran csak havonta egyszer szabad öntözni, előfordulhat, hogy a forró nyári hónapokban már hetente szüksége lesz a locsolásra.
Évszaktól függetlenül, öntözés előtt mindig várja meg, amíg a talaj teljesen kiszárad. Ha még nem ismeri a növényét, akkor egy egyszerű trükk segítségével megtudhatja, hogy a kaktusznak vagy a pozsgásnak szüksége van-e öntözésre. Szúrjon egy fogpiszkálót a földbe és húzza ki ellenőrzés céljából. A fa felszívja a vizet, ha még van elegendő mennyiség a talajban.
A kaktusz vagy a pozsgás elpusztulásának leggyakoribb oka az edény alján megállt víz. A sivatagi lakó gyökerei nem tudnak megbirkózni ezzel és rohadni kezdenek, vagyis már nem képesek felszívni a vizet. Mindig azonnal öntse ki a felesleges vizet!
Célszerű mészmentes vízzel, azaz esővízzel vagy szűrt csapvízzel öntözni.
A titkos tipp
Nehezen találunk gyorsan növő kaktuszt vagy pozsgást. Ahhoz, hogy hosszú távon egészségesek legyenek, elengedhetetlen, hogy a körülötte lévő föld szerkezeti stabilitással rendelkezzen gyökerei számára. Bár a speciális, kaktuszra kifejlesztett talajok lazán tömörek és szellősek, ez nem tart örökké, és a megfelelő öntözés kihívássá válik, amikor a talaj néhány év után összeomlik. A vizesedés megelőzése érdekében 3-4 évente friss talajba kell ültetni növényét.
A nem megfelelő talaj választása sokkal károsabb a kaktusz vagy pozsgás egészségére, mint gyakorlatilag bármely más növénynek. A normál virágföldet a víz tárolására tervezték, amiben ezeknek a száraz időjárású növényeknek a gyökerei elrothadnának. A speciális kaktusz- és nedvdús talajok tökéletesen kiegyensúlyozott talaj- és kvarcpor-arányt tartalmaznak, és így megakadályozzák a vizesedést. Hosszú ideig megőrzik a szerkezeti stabilitást. Ezenkívül a hozzáadott műtrágya tökéletesen alkalmazkodik a kaktuszok és pozsgás növények igényeihez.
Egy másik fontos szabály amelyet a kaktusz vagy pozsgás egészsége érdekében tehet, annak biztosítása, hogy az edény alján lévő lefolyó lyukakon szabadon áramolhasson a víz, ne legyenek eltömődve. Ehhez egyszerűen tegyen néhány követ vagy agyagtöredéket az edény aljára, mielőtt ráöntené a talajt.
Óvatosan és megérzés alapján
Annak ellenére, hogy a kaktuszok és a pozsgás növények rendkívül takarékos társak, a talajukban található tápanyagok egy idő után kimerülnek és pótlásra szorulnak. A tápanyaghiány különösen alattomos probléma a lassan növő növényeknél, mert gyakran, mire külsőleg is látjuk a jeleit már túl késő segíteni a növényen. A megfelelő tápanyagmennyiség biztosítása, - ha a növekedés lassú és a vízigény alacsony -, bizonyos fokú gondoskodást és odafigyelést igényel. Biztonságos megoldás a nyári hónapokban 3-4 hetente enyhe kaktusz műtrágyát adni a vízhez, amikor a kaktusz vagy a pozsgás nő. Fokozottan figyeljen a csomagoláson található adagolási információkra, mivel a tápanyagok túl magas koncentráció esetén többet ártanak, mint használnak a növényének. A téli nyugalmi szakaszban a legtöbb kaktusznak és pozsgás növénynek általában nincs szüksége műtrágyára, sőt a különösen lassan növő példányokat is csak óvintézkedésként szabad 2-3 havonta tápoldatozni.
Ez is érdekelhet