Gyakori keresési kifejezések
Hortenzia különszám
Színes virágözönével az ablakpárkányok, balkonok vagy a kert örökzöldje: a hortenzia. Ha sikerül a megfelelő fajtát kiválasztania és helyesen gondoznia, akkor cserébe nosztalgikus bájával kápráztat el minket a nyáron. És a bőséges virágzatnak köszönhetően vonzza a tekinteteket, akár ágyásba, akár virágládába ültetjük. Itt megtudhat mindent, amit a hortenziáról tudni kell, és arról, hogyan gondozhatja.
Bár magyar neve nem annyira beszédes, angolul árulkodóbb: a „hydrangea” szó görög eredetű, és a „hydro” (víz) és az „angenion” (edény) szavak összetétele. A hortenziák rendszeres öntözése ápolásuk egyik legfontosabb része – de ez egyébként is igaz a dézsás növényekre. A rododendronhoz, azáleához és kaméliához hasonlóan a hortenzia is acidofil növény, ami kevés tápanyaggal, savas talajban is jól érzi magát. Speciális, tápanyagban gazdag, alacsony pH-értékű talajra van szüksége az egészséges növekedéshez.
Nem mindegyik fajta viseli egyformán jól a meleget és az azzal járó szárazságot. Megmutatkozott már, hogy az érdeslevelű hortenzia, a tölgylevelű hortenzia és a bugás hortenzia sokkal jobban viseli a nyarat, mint a többi fajta.
A kék hortenzia esetében csak lágy vízzel öntözzön, különben a második évtől a hortenzia rózsaszín virágokkal fogja Önt meglepni. Ha a kék hortenzia rózsaszín, vagy lila színt vesz fel, az annak a jele, hogy a talaj pH-értéke nem a növény igényeinek megfelelő. A rózsaszín hortenzia delfinidin nevű pigmenteket tartalmaz, ami bőséges, kék virágokat eredményez ha jelen van az alumínium nyomeleme, és a talaj savas (4–5-ös pH-érték körüli). Ha kemény vizet használ, akkor a talaj pH-értéke növekszik, és az alumínium nem tud a gyökereken keresztül felszívódni. Kék virágok esetén segítő kezet nyújthat a növényeknek.
Olyan tápoldat használatát javasoljuk, amit kifejezetten a hortenziák igényeire szabtak. Így a hortenzia hetente egyszer, öntözéskor megkap minden tápanyagot, amire szüksége van az optimális fejlődéshez.
A hortenziákat fajtájuk függvényében eltérően kell metszeni. Ha a következő szabályokat betartja, akkor a növény hosszú élettartammal és csodálatos virágözönnel fogja azt meghálálni:
A legfontosabb fajtákról röviden
Klasszikus
A kerti hortenzia valószínűleg a leghíresebb változat. Japánból került Európába a 18. század végén. Az akár két méteresre is megnövő félcserje nagy ernyővirágai fehér, kék, rózsaszín, vörös vagy ibolya színben pompáznak, júniustól szeptemberig nyílnak. Az Endless Summer fajta kifejezetten népszerű, mivel a friss hajtásaiból is képes virágozni. Ezért is nyílik még bőven ősszel is.
Finom
A lacecap hortenzia virágai laposabbak és finomabbak a kerti hortenzia virágainál, a növény egy kicsit tömörebb és sűrűbb is. A lacecap hortenzia a félárnyékos, mérsékelten napos helyeket kedveli, és nagyszerű dísze lehet balkonoknak, teraszoknak és kerteknek egyaránt. A „Blue Bird” és a „Rosalba” csodás kiegészítői.
gömb alakú
A vad hortenzia gömb alakú, ragyogóan fehér virágairól ismert. Júniustól szeptemberig örvendeztet meg minket hatalmas ernyővirágaikkal. Virágágyásban és dézsában is otthon érzi magát, ha az árnyékot biztosítjuk neki. A leghíresebb fajtája az „Annabelle”.
Lágy
Az érdeslevelű hortenzia ritkaságnak számít kertjeinkben. Akár 2,5 méter magasra is megnő, leveleit és hajtásait szürkésfehér bolyhok borítják. A lapos ernyők fészkes virágai fehérek, a termő virágok lehetnek ibolyaszínűek, kékek vagy rózsaszínek is. Az impozáns méretét figyelembe véve az érdeslevelű hortenziát leginkább a kertbe érdemes ültetni.
Magas és karcsú
A bugás hortenzia általában 1,5–2 méter magasra nő meg, bokorként vagy kisebb faként is találkozhatunk vele. A fehér vagy krémszínű, orgonaszerű virágai néha finom rózsaszín árnyalatba is fordulhatnak. Júniustól októberig virágzik.
Kúszó
A kúszó hortenzia alacsony igényű kúszónövény, ami tökéletes választás, ha egy kis zölddel szeretnénk tarkítani falainkat. Önállóan is képes felkapaszkodni és léggyökereivel a falazaton tartani magát. A mászóképessége mellett fehér virágai miatt is nagyra becsülik. A virágzása május elején veszi kezdetét, a bodza és a jázmin édes illatával kísérve.
A hortenziát télire rőzsével vagy fenyőágakkal kell betakarni, hogy védjük a fagytól, hogy a következő évben is élvezhessük ezeket a virágzó csodákat. Ez kifejezetten fontos a kerti hortenzia és a lacecap hortenzia esetén, amelyek a virágokat hozó rügyeiket már előző évben növeszteni kezdik. Ha lehetősége van rá, fagymentes helyen teleltessen át minden cserépben és dézsában nevelt hortenziát! Ha nincs lehetősége arra, hogy egy szobába vagy télikertbe helyezze őket, a balkonon keressen nekik egy napos, széltől védett helyet, ami téli otthonukként szolgálhat! A cserepek átmérője azonban legalább 40 cm legyen, és védje azt a fagytól nem szőtt szövettel, vagy zsákanyaggal!
Ezek a termékek felelnek meg a hortenziáknak