Gyakori keresési kifejezések
Vitaminokban gazdag, szabadon nőtt növények felhasználása a konyhában
A gyomok ott és akkor nőnek, amikor és ahol nekik tetszik – panaszkodhatunk emiatt, vagy ki is használhatjuk ezt. A legmakacsabb növények közül sokat fel tudunk használni a főzés során. Sokszor több tápanyagot nyerhetünk belőlük, mint jól tartott zöldségeinkből. Ebben a cikkben bemutatunk egy egyedi módot az ellenük való harcra, és megismertetünk Önnel hat ehető gyomot, amelyek tökéletesen illenek az egészséges étrendbe. FONTOS: csak olyan növényt szedjen le, amit magabiztosan felismer! Szedésükhöz a kora reggeli időszak a legmegfelelőbb, amikor a növény még friss és lédús.
Sokszínű és ingyen van
Vitamindús
A jó, öreg pitypangot könnyű felismerni, és vele nem is foghatunk mellé, mivel minden egyes része ehető. Egyetlen részét nem érdemes felhasználni, a fehér „tejét”, ami a szárból csordogál – azt öblítse le. Mivel sok benne az A és a C vitamin, a pitypang felveszi a versenyt egy fej salátával is, emellett sok fehérjét és káliumot is juttat a szervezetünkbe. Egy kicsit túl megszállottan szedte őket? Nem számít – a pitypang lefagyasztható, így később is elfogyaszthatja. Aromadús saláta készítése mellett a pitypang virágját teakészítésre is használhatjuk. A virágból készült legismertebb termék a pitypang szirup.
Spenótpótlék
A csalán a legnépszerűtlenebb kerti gyomok közé tartozik – mi úgy gondoljuk, teljesen igazságtalanul. A rettegett levelek dúskálnak a C vitaminban, vasban és kalciumban. Gyógynövényként a csalánt még reuma kezelésére és húgyúti fertőzés gyógyítására is használják. Amikor leszedi és elkészíti a leveleket, használjon kesztyűt, de a levelek nem fognak csípni, ha felgőzöljük, vagy alaposan kiszárítjuk azokat. A leveleket a spenóthoz hasonlóan is elkészíthetjük, vagy ízletes pestót készíthetünk belőle. A csalánt főétkezésekhez is felhasználhatjuk – töltelék lehet belőle raviolihoz, vagy levest készíthetünk belőle.
A mi TIPPÜNK: a természet is hálás lesz, ha hagy valamennyi csalánt a kertjében. A növény fontos menedéket nyújt számos rovarnak, és sok pillangófajnak kínál táplálékforrást.
Fűszeres aroma
A podagrafű állandóan visszanő, tegyen bármit. Ha még nem hódította meg a kertet, az erdők szélén biztosan talál – ez a gyomnövény a félárnyékos helyeket kedveli. Az enyhén fűszeres aromájú friss levelek nagyon ízletesek, ízükben a sárgarépa és a petrezselyem keverékére emlékeztetnek. Megéri leszedni őket, mivel a levelek nagy mennyiségben tartalmaznak A vitamint és ásványi anyagokat – a podagrafű még a kelkáposztát is letaszítja az első számú szupernövény trónjáról. A szárat és a virágzatot is el lehet készíteni. Csípős aromájával a podagrafű tökéletes fűszer krumplisalátához; és hasonlóan a spenóthoz, ebből is készíthető püré. Vagy adjon egy kis extra frissességet zöldturmixaihoz néhány levéllel – nem fogja megbánni.
Meglehetősen keserű
A kerek repkény könnyen azonosítható apró, lila virágairól. Ha nem nő a gyepünkön, érdemes körülnézni a bokrok és sövények alatt. A kerek repkény terjed minden hűvös és nedves helyen. Jó ötlet nem szedni túl sokat egyszerre a ráncos leveleiből – lehet, hogy C vitaminban gazdag, de meglehetősen keserű. Ha szeretne egy kis kóstolót belőle, adagolja fűszervajhoz, vagy fűszeres gomolyához. A levelek saláták, pörköltek és omlettek ízesítésére is alkalmasak. A virágok és a hajtások vége szintén ehető. Mivel azok édeskés ízűek, jobban illenek desszertek kiegészítéséhhez.
Fokhagymás íz
A medvehagymát márciustól május közepéig szedhetjük réteken és erdőkben. De vigyázzunk! Mivel a levelei alig különböznek a mérgező gyöngyviráglevelektől, nagyon nagy a kockázata annak, hogy összekeverjük! A virág leveléhez képest a medvehagyma levele matt az alsó felén. A medvehagyma könnyen felismerhető fokhagymára emlékeztető illatáról is, ami leszedését követően a kezünkön is érezhető lesz. Biztosan hallott már a medvehagymával ízesített mártásokról és pestókról. Aromadús ízének köszönhetően a medvehagyma az egyik legízletesebb gyomnövény, számos étterem étlapjának mellőzhetetlen részévé vált.
Fehérjében gazdag
A tyúkhúr kiirtása a lehetetlennel határos. Még szerencsere, hogy a leveleit meg is tudjuk enni. Amellett, hogy a fehérje- és magnéziumtartalma magas, ez a lágyszárú növény enyhe, aromás ízéről is ismert. Jól illik levesekbe, salátákba, de felhasználható fűszervajakba, krémekbe is. Tyúkhúrt bárhol könnyedén talál, jól érzi magát a műveletlen földeken, virágágyásokban, vagy az út mentén.
Frissen a kertből
Termékek saját terményeihez