Gyakori keresési kifejezések
Amint megjelennek az első hívogató napsugarak, a balkonok és a teraszok sokunk számára második nappaliszobává alakulnak. Minden szabadtéri terület zöld oázissá válik a virágládákba, kosarakba és dézsákba ültetett virágzó növényektől. De ez az élő dekoráció is gondoskodást igényel. Ezek a tippek segítenek abban, hogy balkonnövényei és dézsás növényei hosszú ideig csodálatosak legyenek.
Első tipp
Minden növénynek mások a jellemzői és mást részesít előnyben. Mielőtt belefogna a tervezésbe, mérje fel a fényviszonyokat és a hőmérsékleti jellemzőket balkonján: Balkonja napközben árnyékos és hűvös? Balkonjának melyik részei kifejezetten naposak? Ha már tisztában van ezekkel a jellemzőkkel, ismerje meg a növények különleges szükségleteit is. A növényt válassza ki a helyre, ne pedig fordítva!
Habár sok növény képes alkalmazkodni az adott körülményekhez, a következő általános igazság: minél jobban megfelelnek a fényviszonyok a növény szükségleteinek ott, ahol tartja, annál látványosabb a növekedése.
René Wadas, „növénydoktor”
Második tipp
A türelem kifizetődik – ez különösképpen igaz a kertészekre! A virágládák, dézsák és alátétek a balkonokon és teraszokon általában a fagyosszentek időszaka (május 10–15.) után telnek meg élettel. Ha nem tud várni, és szeretné a virágládáit már ez előtt kidíszíteni, akkor kísérje figyelemmel az időjárás-előrejelzést, és nemszőtt anyaggal takarja le balkonvirágjait, vagy helyezze azokat a fal mellé, hogy megvédje azokat, ha fagyveszélyre számíthat.
Harmadik tipp
A fény, a meleg és a levegő mellett a növényeinek még egy dologra szükségük van, hogy kifejezetten jól érezhessék magukat: jó talajra. Ez támasztja meg a gyökereket, biztosítja, hogy a növény szilárdan álljon, vizet és tápanyagokat tárol. A balkonnövények és a dézsás növények csak akkor fejlődnek optimálisan, ha elég fényt kapnak, és levegős a táptalajuk. A jó minőségű virágföld alapvető trágyát is tartalmaz, amit a növény igényeire szabtak, megfelelve a tápanyagszükségleteknek az első hetekben. A kínálatunkban számos virágföld is szerepel – ezek mindegyikét bizonyos növények speciális igényeihez igazítottuk. A pH-érték fontos minőségi jellemzője a virágföldnek, mivel a talajban lévő tápanyagot csak akkor tudja a növény magába szívni, ha a pH-érték megfelelő. Ennek a talaj élővilágának aktiválásában, illetve a betegséggel szembeni ellenállóképesség kialakulásában is szerepe van. A legtöbb növény az 5,5–6,5 közötti pH-értéket kedveli. Saját maga is meghatározhatja a pH-értéket egy tesztpapír használatával, vagy kérhet egy elemzést valamelyik barkácsboltban vagy kertészeti áruházban.
Negyedik tipp
Hogy milyen gyakran és milyen intenzíven kell növényeit öntözni, az sok tényezőtől függ. A következő igaz: jobb, ha túl keveset locsolunk, mintha túl sokat locsolnánk. Egy egyszerű, hüvelykujjunkkal elvégezhető teszttel megállapíthatjuk a helyes mennyiséget. A legjobb, ha növényeinket reggel öntözzük, vagy este, esővízzel – a csapvíz sokszor túl hideg és túl kemény. Az épületek északi oldalánál elhelyezkedő növényeinknek általában kevesebb vízre van szükségük, mint a délre nézőknek. Ez vonatkozik a műanyagcserépben lévő növényekre is. A cserépbe vagy terrakotta edénybe ültetett növényeknek sokkan több víz kell, mert az agyag eltárolja a vizet, ami a cserép falán keresztül egyszerűen elpárolog, néha pedig visszaszivárog a talajba.
Ötödik tipp
Egy növénynek rendszeresen szüksége van tápanyagokra, hogy növekedjen és pompázzon. Vadon termők esetében ezt a tápanyagegyensúlyt részben maga a növény biztosítja: Növényt tápláló tápanyagok keletkeznek akkor, amikor az elpusztult növényi anyagokat a talaj organizmusai lebontják. De ezt a biológiai körforgást a balkonnövények és dézsás növények esetében megszakítjuk. Hogy a hiány tüneteit megelőzhesse, adjon növényének trágyát. Attól függően, hogy mit részesít előnyben, használhat tápoldatot, lassan oldódó trágyákat, vagy táprudakat is.
Hatodik tipp
A magabiztosság jó, de jobb, ha ellenőrizzük: rendszeresen nézze át növényeit, keressen kártevőket vagy betegségre utaló jeleket. Levéltetvek, takácsatkák és hasonlók teljes kolóniákban jelenhetnek meg. Nem mindig könnyű azonban észrevenni őket, mert nagyon aprók és sokszor a levelek alatt húzzák meg magukat. Minél hamarabb sikerül azonosítani a kis lényeket, annál gyorsan eszközölheti a szükséges lépéseket. Keressen ragacsos foltokat, elsárgult leveleket, foltokat a leveleken. A gombás megbetegedéseket megelőzheti, ha rendszeresen eltávolítja az elnyílt virágokat és a hervadt vagy barna leveleket. Az érintett növényeket el kell különíteni, hogy megelőzzük a kártevők átterjedését más növényekre. Biztosítson elegendő helyet a növények között. Ne ültesse azokat egymáshoz túl közel. Ezzel lehetővé teszi, hogy eső vagy öntözés után a növény megszáradjon, jelentősen csökkentve így a gombás fertőzés kialakulásának esélyét.
Hetedik tipp
Ahhoz, hogy a fagytól megvédhesse balkonnövényeit és dézsás növényeit, helyezze azokat napfényes, hűvös szobába a télre, például lépcsőfeljáróba vagy pincébe. Az ideális hőmérséklet 5–12 °C: fontos, hogy sose legyen 15 °C-nál melegebb. Ajánlott rendszeresen szellőztetni a szobát, és ritkán öntözni a növényeket – ezzel megelőzhetők a korai, gyenge hajtások és a betegségek.
Ezek a termékek segítenek a balkonnövények és a dézsás növények gondozásában